"Tere, Kevad!" kutsub lapsi loodust vaatlema ning tähele panema saabuva kevade märke.

По русски
Summary in English
Vaata ka: "Kevad ärkab!"

Projekti korraldajad:
kevadorg@googlegroups.com

Tehnilised probleemid:
toni@punkt.ee

Kevadfoto:

"2. märtsi lumikellukesed"
Ülevaade Osalejad Vaatlused Viktoriin Pildid Loomad Abiks Korraldajad
Ajakava Foorum Tulemused Haikud Fotod Taimed Ajalugu Toetajad

Loodusviktoriin

Küsimustele vastamine

Loodusviktoriin toimub taaskord kahes vanuseastmes: kuni 4. klass ja 5.-9. klass. Viktoriini vanuserühm on seotud registreerimisel valitud vanuserühmaga.

Küsimused on (enamuses) teie enda esitatud, meie püüdsime nende hulgast valida välja paremad küsimused ja uued küsimused tulevad vastamiseks igal nädalal kuni 24. aprillini.

Küsimustele vastamine käib allpool toodud vanuserühmapõhiste viidete kaudu ning vastata tuleb ka enda poolt esitatud küsimustele. Küsimustele vastamiseks peate end eelnevalt sisse logima.

Vastamiseks on aega kaks nädalat. Küsimustele vastamisel pöörake tähelepanu vastamise kuupäevadele, kuna erinevatel küsimustel on erinevad vastamise tähtajad.

Küsimustele vastamise viimaseks päevaks on esmaspäev.

Küsimused:   kuni 4. klass   |   5.-9. klass

Tulemused: kuni 4. kl. | 5.-9. kl.

Kui olete enda arvates vastanud küsimustele õigesti, aga punkte tabelis pole, või kui olete pakkunud vastusena variandi, mida peate õigeks, aga mis erineb meie poolt õigeks peetust, siis palun saatke vastav märgukiri koos konkreetse viitega teiepoolsele vastuse allikale e-posti aadressile viktor.muuli@gmail.com

Allikmaterjalid

Õiged vastused

Noorem vanuserühm:

1. küsimus: Millest koosneb meie rahvuslik toit kama?
Vastus: Kama koosneb jämedalt jahvatatud rukkist, odrast ja hernest. Tänapäeval lisatakse kamale sageli ka nisujahu. Õigeks lugesime ka vastuse, et kama koosneb kamajahust ja keefirist või hapupiimast.

2. küsimus: Miks valitakse Eesti ornitoloogiaühingu poolt aasta lind? Kes on 2017.a aasta lind?
Vastus: Aasta linnu valimise eesmärgiks on valitud linde laiemalt tutvustada ning nende elu pisut lähemalt uurida. 2017.a lind on turteltuvi.

3. küsimus: Mõista, mõista, mis see on? Tulid mehed kirvesteta, ehitasid maja nurkadeta?
Vastus: Sipelgad ehitavad endale kodu - sipelgapesa. Õigeks lugesime ka herilaste ja rähni tegevuse.

4. küsimus: Miks valitakse igal aastal mitmes riigis, sh Eestis aasta loom? Kes on Eesti 2017.a aasta loom?
Vastus: Sarnaselt aasta linnu valimisele on ka aasta looma valimise eesmärgiks valitud loomaliiki laiemalt tutvustada. 2017.a loom on metskits.

5. küsimus: Millise taime seemnetest valmistatakse šokolaadi?
Vastus: Šokolaadi valmistatakse kakaopuu seemnetest - kakaoubadest.

6. küsimus: Miks tekib kevaditi suurvesi?
Vastus: Eestis esineb suurvett eelkõige kevadel, mil toimub lume kiire sulamine, maa on veel külmunud ega suuda rohkem vett mahutada, jõed ei suuda kogu vetetulva ära mahutada ning vesi hakkabaki üle kallaste ujutama.

7. küsimus: Vihmauss elab mullas, kus on niiskust ja toitu. Miks aga vihmaussid pärast vihmasadu maa seest välja tulevad?
Vastus: Mullas muutub liiga umbseks. Vihmaussid tulevad peale vihma maapinnale hingama, sest vihmavesi on täitnud mullaosakeste vahel olevad tühimikud ja õhk on sealt välja tõrjutud.

8. küsimus: Millist Eestis kasvavat puud kujutatakse Võru linna vapil?
Vastus: Kuuske.

9. küsimus: Mille järgi on pasknäär ilmselt omale nime saanud (valige õige variant)? a) Armastab süüa taime harilik näär. b) Huvist sortida hobusepabulaid. c) Talle meeldib mudas püherdada.
Vastus: Õige on variant b) huvist sortida hobusepabulaid. Ta teeb seda põhjusega - otsib sealt putukaid söögiks.

Vanem vanuserühm:

1. küsimus: Millise põõsa viljad olid Suure Tõllu lemmikud?
Vastus: Suure Tõllu lemmikud olid sarapuu viljad (pähklid).

2. küsimus: Muhu vägilane on Must Mart, aga mis oli tema naise nimi?
Vastus: Musta Mardi naise nimi oli Maret.

3. küsimus: Kes mõtles legendi järgi Võru linna nime?
Vastus: Vanapagan. Legendi järgi kerkis üks linnake Tamula järve kaldale ja oli peaaegu valmis. Linnapea oli väga murelik, sest linnal polnud nime. Hakanud siis linnapea ümber Tamula järve võruna ringe tegema ning ohanud valjusti, et mis ma sellele linnale nimeks panen? Vanapagan olevat sellepeale pea järvest välja pistnud ja öelnud: "Pane Võru!" Linnapea ei julgenud Vanapaganale vastu vaielda ja nii saigi linna nimeks Võru.

4. küsimus: Muhu saarel lasti selle aasta alguses maha hunt. Millal aga lasti Muhumaal viimane hunt enne seda?
Vastus: Info on erinev. Üks variant on, et polegi varem lastud/kütitud, teise varaindi põhjal umbes 150 aastat tagasi. Õigeks lugesime mõlemad variandid. Kõigi teiste vastuste andjatel palun viidata alllikale.

5. küsimus: Millised järved asuvad Võru linna territooriumil?
Vastus: Võru linnas on kolm järve: Tamula järv, Veskijärv ja Kubija järv. Mustjärv ei asu linna territooriumil, aga et Vikipeedia on ka Mustjärve Võrus asuvate järvede sekka lugenud, siis lugesime ka selle õigeks. Kaks õiget järve andsid ühe punkti.

6. küsimus: Nimeta jõgi, mis on 94 km pikk ja saab alguse Veisjärvest. Tema suuremad lisajõed on Helme jõgi ja Jõku jõgi.
Vastus: Õhne jõgi.

7. küsimus: Kreeka mütoloogia järgi muutsid jumalad teenijatüdruk Decaocto linnuks, et teda päästa pererahva halva kohtlemise eest. Mis lind see on?
Vastus: Jumalad muutsid teenijatüdruku kaelus-turteltuviks, ladinakeelse nimega Streptopelia decaocto. Selles ladinakeelses nimes peitus ka vihje vastusele. Õigeks lugesime ka lihtsalt turteltuvi.

8. küsimus: Tuhala mõisast pärit kuulsa kartograafi Ludwig August Mellini 1798. a ilmunud maakaardile märgiti see küngas kui kustunud vulkaan. Tõendeid selle kohta ei leitud. Külarahvas kutsub seda paika Linnamäeks, kuigi kaitserajatise jälgi pole siit avastatud. Muistendid kõnelevad mäe all magavast linnast ja Kalevipoeg olevat tahtnud endale siia magamisaset ehitada. Mis on selle koha nimi?
Vastus: Selleks kohaks on Ida-Virumaal asuv Tudulinna linnamägi.

9. küsimus: Kust sai tatar omale nime?
Vastus: Eestisse toodi tatar 18. sajandil Siberist, kus seda kasvatasid tatarlased - sellest ka selline nimi.


Online viktoriin

Valikvastustega online viktoriin võimaldab kontrollida oma teadmisi Eesti loodusest. 10 küsimuse vastamise järel saad ka kohe teada, kui palju oli õigeid vastuseid.
Online viktoriini lahendama...