"Tere, Kevad!" kutsub lapsi loodust vaatlema ning tähele panema saabuva kevade märke.

По русски
Summary in English
Vaata ka: "Kevad ärkab!"

Projekti korraldajad:
kevadorg@googlegroups.com

Tehnilised probleemid:
toni@punkt.ee

Kevadfoto:

"Saame sõpradeks?"
Ülevaade Osalejad Vaatlused Viktoriin Pildid Loomad Abiks Korraldajad
Ajakava Foorum Tulemused Haikud Fotod Taimed Ajalugu Toetajad

Foorum

Teema: Kevadvaatlustest

Tagasi teemade juurde


Viktor (Korraldajad), 16. märts 09:28

Head kevadeotsijad!

Meie kevadiste loodusvaatluste peaeesmärk on ühiselt selgeks õppida meie naabruses elavaid tavalisemaid linnu- ja taimeliike. Kui keegi vaatlusrühmast on mõnd uut kevadekuulutajat juba näinud, siis peaks proovima kõik koos rühmaga teda vaatama või kuulama minna. Nii saab ta üheskoos üle vaadata, kõigile meelde jätta ja seejärel vaatlustabelisse kanda tema esimese märkamise kuupäevaga.
Sel aastal on meile kõigile abiks automaatne abimees, mis palub juhendaval õpetajal üle kinnitada vaatlused, mis on toimunud erilist hoolikust ja tähelepanu nõudval ajal. Ikka selleks, et olla kindlad, et nähtud või kuuldud on õiget kevadekuulutajat ja et need on ka kõigil selged.

Mõned näpunäited vaatlusteks:
Vaatluste kaugus kooli või lasteaia asukohast ei tohiks ületada 20 km. See on peaasjalikult selleks, et ka suuremate linnade lapsed saaksid linnast väljas elavaid linde ja taimi tundma õppida. Kuna vaatlused on seotud teie kooli asukohaga kaardil, siis kõige õigem on teha vaatlusi võimalikult kooli lähedal, et meie ühine fenoloogiaalane teadustöö oleks võimalikult täpne.

Lugege hoolikalt juhiseid vaatluste kohta iga liigi kirjelduse juurest meie kevadveebis.

Kuldnoka ja metsvindi puhul on kindlasti vaja kuulda neid laulmas. Need kaks liiki talvituvad Eestis vähesel arvul ja ainult laul on see, mis eristab rändelt saabunud tegelikke kevadekuulutajaid kohapeal talvitujatest. Kuldnokk on meile abiks, et õppida eristama teda musträstast - kuldnokk on kevadel kollasetähniline, isane musträstas alati tuhmmust (emane ühtlaselt tumepruun).
Teised kevadekuulutajatest rändlinnud meil ei talvitu ja nende puhul sobivad nii nägemine kui kuulmine.

Rohukonna puhul on samuti oluline laulu kuulmine. Seda seetõttu, et see on kevade arenguga otseses seoses. Konni võib varem ka lumel ringi kakerdamas näha, kui näiteks saarmas või mink on mõne talvituja kuskilt jõepõhjast kaldale toonud ja sinna jätnudki. Konnalaul on see, mis kevadega kaasas käib.

Liblikate puhul on kevade märk see, kui nad ise ja vabatahtlikult lendavad. Aknal või majaseinal ennast soojendav liblikas kukub lenduaetuna varsti külmunult maha ja sinna tema kevad surebki. Kui liblikas ise lendab, siis ta teatab, et tema jaoks on kevad käes ja paras aeg on see avastus siis vaatlejail ka kirja panna.

Ülalmainitud erisused on märgitud ka vaatlusplakatitel ning veebis liikide tabelis.

Taimede puhul on oluline, et nad kasvaksid eelkõige oma looduslikes kasvukohtades. Näiteks koduaias majaseina ääres või linnas asfaldiplatsi naabruses hakkavad nad õitsema pisut varem kui looduses ega näita meile kevade tegelikku arengut. Ka ei ole mõistlik tuua taimi loodusest klassi teistele vaatamiseks. Tuleks minna kõik koos neid looduses vaatama.
NB! Näsiniin on väga mürgine taim ja tema murdmine võib tuua kaasa tõsiseid tervisekahjustusi.

Ja midagi igihaljast: pajud veel ei õitse. Ootame tolmukaid ja emakaid. Õpime selgeks, et pajudel on emasõied ühel ja isasõied teisel taimel - neil liikidel on isas- ja emastaimed. Õitsemisena saame kirja panna ükskõik kumma, kas emase või isase taime õied, kui pajuurvale on ilmunud pikad kollase tipuga tolmukad või on avanenud rohelised emakad. Meie kevadveebis on viida 'Taimed' all pajude kirjelduse juures näha animatsioon sellest, kuidas pajude urvad avanevad ja millal algab tegelik õitsemine. See on siis, kui isastaimedel kollased tolmukad urbadest väljuvad ja emastaimedel rohelised emakasuudmed paistma hakkavad.

Vaatlused ei ole võistlus!

Meie vaatlusi jälgivad teadlased ja ajakirjandus. Siin on hea võimalus õppida teadusliku tööga seotud vastutust andmete õigsuse eest. Olgem täpsed ja veendunud - see tagab ka taimede ja lindude äratundmise täpsuse, mis ongi põhiline eesmärk. Fenoloogilised vaatlused ehk aastaaegade vaheldumise jälgimine looduse märkide järgi ei ole võistlus, sest ei saa näha lindu või taime enne tema tegelikku ilmumist. Vaatluste puhul on oluline täpsus ja usaldusväärsus. Kui on tegemist liigi esimese vaatlusega sel kevadel, siis oleks kõigile abiks, kui vaatlejad saadaks selle kohta kirja meie foorumi rubriiki 'Kevadmuljed', võimalusel koos fotoga.
Täpsuse ja usaldusväärsuse tähtsust tuletab varaste vaatluste puhul meile meelde ka automaatne abimees, mis palub juhendaval õpetajal üle kinnitada vaatlused, mis on toimunud erilist hoolikust ja tähelepanu nõudval ajal.

Kõik kevadevaatlused, mis on väärt jagamist teiste kevadeotsijatega, kuid ei mahu meie kevadekuulutajate nimekirja, on oodatud foorumi rubriiki 'Kevadmuljed', kuhu saab saata ka küsimusi, pilte, nõuandeid ja uudiseid teistele kevadeotsijatele. Kui on mure, mis nõuab korraldajate sekkumist, siis meie ühine aadress on kevad.org@irc.ee

Kena kevadeotsimist kõigile!


Vastamiseks logige sisse.